Köpek Tıraşı

Köpek Tıraşı

admin 6 sene önce

Köpek Tıraşı

Hayvan bakımı emek isteyen bir konudur. Tıpkı insanların kıyafeti gibi köpeklerin tüyleri de onları sıcak ve soğuktan korur. Irklara göre tüy ve kürk yapısı değişen köpeklerin belli ırklarına tıraş uygulanmalıdır. Traş her ırk için uygun olmayabilir. Örneğin; Terrier gibi tüyleri uzayan köpek ırkı için traş yapılması uygundur. Bazen hayvanı serinletmek amacıyla yapılan kopek tras işlemi faydadan çok zarar getirebilir. Tamamı kesilmeden sadece ufak dokunuşlarla yapılan traş daha sağlıklı olacaktır.

KöpekTraşı ne kadar aralıklarla ve hangi mevsimde yapılır?

Genelde yılda iki kez yapılan tüy kısaltma işlemi gereğinden fazla yapılırsa hayvan çıplak bırakılmış olur ve hem hastalıklara karşı savunmasız kalır hem de direkt güneşe maruz kalan derisi oldukça rahatsız olabilir. Traş işlemi için en uygun mevsim havaların ısındığı dönemler ya da soğumadan önceki dönemler olursa hayvan tüyler gidince üşümemiş olur.

Makas veya makine ile yapılan kopek tras, köpeğe zarar vermeden yapılabilmesi için bu konuda bilgisi olan, kendini yetiştirmiş ya da bunu meslek olarak icra eden köpek kuaförleri tarafından yapılması daha uygun olacaktır. Bu işi ve profesyonelce yapan uzmanlara pethair.com.tr adresinden ulaşmak mümkün olmaktadır.

Köpek Traşı Fiyatları

Köpek traşı fiyatları köpeğin büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle birlikte 40-150 TL arasında seyretmektedir.

Köpek Traşı Hayvanınızı Psikolojik Olarak Etkiler Mi?

Kuaföre giden ve tüyleri kırpılan hayvan kesinlikle bu konudan psikolojik olarak olumsuz etkilenir ve geçici de olsa genelde sonraki 2-3 gün biraz ürkek olur ve sahibinin dizinin dibine saklanır ve yanaşır, utangaç olur ve iştahsız olur. Bu davranışlar çoğunlukla korku ve güvende hissedememeden kaynaklanan bir durum olup daha sonra düzelir. Siz de köpeğinizin daha güvenli ve iyi hissedeceği, işinde hassas davranan çalışanlarca traş olmasını isterseniz pethair.com.tr adresinden hizmet alabilirsiniz.

Köpeklerde Pati Tüyleri Temizliği

Özellikle pati altı tüyler uzun kalırsa kaygan zeminde hayvanı zor durumda bırakacağı için, aynı zamanda pati tüylerine yapışacak olan kir, çamur, kar türü maddelerin yürümesini engelleyeceği düşünülürse kısaltılması uygun olur.

Köpeklerde Kulak İçi Tüyler

Kulak içi tüyler kısaltılmazsa içerdeki hava akımı azalır, nemlilik artar ve bakteri ile mantar üremesi artabilir. Bu nedenle buradaki tüylerin de kısaltılması sağlıklı olacaktır.

Köpek Tıraşı

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.